Chihuahua w nowym domu

Decydując się na zakup szczenięcia chihuahua, należy mieć na uwadze, że szczeniak taki waży około 70-80 dkg, a więc jest niezwykle malutki (mieści się na dłoni). Trzeba mu zatem zapewnić szczególne warunki, które uchronią go przed chorobą czy urazami.
 

Wady chihuahua

Pieski rasy chihuahua, choć posiadają mnóstwo zalet i są urocze, posiadają także cechy, które co niektórzy mogą uznać za wady.
 

Nowy dom

Decydując się na zakup szczeniaka chihuahua należy uświadomić sobie, jaki mały jest ten piesek. Szczenię, które ma 8 tygodni waży ok. 50-60 dag i mieści się na dłoni.Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie domu na przyjęcie chihuahua.
 

Transporter

Jest wiele akcesoriów, które bardziej lub mniej przydają się właścicielowi chihuahua. Transporter jest rzeczą, która przydaje się bardzo.
Zapewnia bowiem bezpieczną podróż psu, pozwala go przetransportować z miejsca w miejsce, może służyć jako legowisko do spania, jest alternatywą dla stacjonarnego legowiska. W czasie wyjazdu doskonale sprawdzi się jako miejsce do spania dla naszego pupila.
 

Pielęgnacja chihuahua

Psy rasy chihuahua dzielą się na dwie odmiany - krótkowłosą i długowłosą. Obie wymagają specyficznej, choć niezbyt skomplikowanej pielęgnacji.
Pieski krótkowłose należy przede wszytkim co jakiś czas kąpać. Psy te są niewielkie, dlatego łatwo się kurzą i ich sierść przestaje być mięciutka i miła w dotyku.
 

Kąpiel chihuahua

Prędzej lub później każdy posiadacz chihuahua stanie przed koniecznością wykąpania swojego pupila. Pieski chihuahua krótkowłose mają sierść króciutką i delikatną w dotyku, dlatego kąpilel wystarczy zastosować raz na kilka tygodni.
 

Chihuahua zimą

Pieski chihuahua należą do ras ciepłolubnych (pochodzi z Meksyku). Piesek ma cienką warstwę tłuszczową i delikatną sierść, a więc sam nie może się ogrzewać.
 

Mity o chihuahua

Chihuahua wydają się być bardzo kruche i delikatne. Dlatego wokół tej rasy narosło mnóstwo mitów.
 

Karmienie chihuahua

Niezwykle ważnym aspektem pielęgnacji każdego zwierzęcia jest jego karmienie. Chihuahua to jedna z najmniejszych ras psów na świecie, dlatego jego prawidłowe żywienie jest bardzo istotne.
Pieski te mają bardzo delikatny przewód pokarmowy, a więc pod żadnym pozorem nie powinno podawać się im resztek ze stołu, produktów wysoko przetworzonych (typu chipsy, chrupki) ani przyprawianych.
 

Spacer z chihuahua

Pieski rasy chihuahua, choć niewielkie (jest to najmniejsza rasa na świecie), uwielbiają spacery. Mimo, iż mają niewielkie łapki, z łatwością pokonują trasę 2-3 km.
Na dwór można wyprowadzać już szczeniaka, po zakończeniu okresu kwarantanny poszczepiennej (czyli pieska w wieku ok. 3,5 miesiąca). Jest on wówczas już odporny na choroby, a dodatkowo odrobaczony, a więc bezpiecznie może poznawać świat.
 

Pazury u chihuahua

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji chihuahua jest obcinanie pazurów. Zasadniczo pazury u każdego psa rosną szybko, ale zdzierają się w trakcie spacerów (zwłaszcza po twadym podłożu).
 

Ubranko dla chihuahua

Wielu właścicieli pieska rasy chihuahua prędzej lub później stanie przed dylematem - czy należy takiego pieska ubierać czy też nie? Okazuje się bowiem, że jak tylko temperatura na dworze obniży się, nasz pupil zaczyna drżeć i szukać ciepłego kąta.
 

Zalety chihuahua

Pieski rasy chihuahua mają wiele zalet. Jest to najmniejsza rasa na świecie, a hodowna przez nas odmiana TOY nazywna jest kieszonkową.
 

Chihuahua i smycz

Bardzo ważną  umiejętnością, którą powinien opanować każdy pies jest chodzenie na smyczy. Pozwala bowiem na bezpieczne spcery w każdym otoczeniu - a zwłaszcza w miastach i miejscach nowych, dotąd nieznanych psu.