Chihuahua i smycz

Bardzo ważną  umiejętnością, którą powinien opanować każdy pies jest chodzenie na smyczy. Pozwala bowiem na bezpieczne spcery w każdym otoczeniu - a zwłaszcza w miastach i miejscach nowych, dotąd nieznanych psu.
 
 
Nauka chodzenia na smyczy powinna zacząć sie w szczenięctwie. Zaczynamy od zakładania obroży. Kiedy pies nauczy się w niej chodzić, to podpinamy pod nią smycz.
Początkowo piesek powinien ją swobodnie za sobą ciągnąć. Z czasem zaczynamy ją podnosić i próbować wskazywać psu kierunek, w którym chcemy iść. Po kilkunastu próbach, pies opanuje tę umiejętność bezbłędnie.
Ważnym jest, aby naukę chodzenia na smyczy zacząć jak najwcześniej. Im starszy pies, tym więcej czasu zająć może nam przyzwyczajenie go do smyczy. Warto pamiętać, że każdy zwierzak jest inny. Jednym psom oanowanie tej umiejętności zajmie dosłownie kilka dni, a innym kilka tygodni. Nie wolno się poddawać. Należy każdego dnia powatarzać to ćwiczenie, aż do skutku. Dobrze zadbać o to, aby pies skojarzył spacer na smyczy z czymś przyjemnym, czyli z przechadzką, miłą i wesołą atmosferą, ciekawymi miejscami.
Po tygodniowym treningu chodzenia na smyczy chihuahua opanowuje tę umiejętność.