Pazury u chihuahua

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji chihuahua jest obcinanie pazurów. Zasadniczo pazury u każdego psa rosną szybko, ale zdzierają się w trakcie spacerów (zwłaszcza po twadym podłożu).
 
 
Chihuahua z racji swojego niewielkiego gabarytu oraz wrażliwości na niskie temeratury zazwyczaj nie spędza na dworze zbyt wiele czasu. Dlatego pazurki nie zdzierają się samoistnie (zwłaszcza zimą, kiedy piesek praktycznie nie wychodzi na dwór). Stąd niezwykle ważna jest pielęgnacja psich łapek. Przede wszytkim należy obserowawać przyrost pazurków. Kiedy stają się zbyt długie (zaczynają się podwijać) i pies nas po prostu nimi drapie, należy je skrócić. Oczywiście można w tym celu udać się do weterynarza albo salonu pielęgnacji psa. Wówczas ktoś zadba o łapki naszego pieska. Jednak równie dobrze możemy zająć się tym sami.
W każdym sklepie z psimi artykułami zakupimy obcinaczki do pazurów. Kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i wystarczają na kilka lat. Zatem to bardzo mądrze wydane pieniądze.
Zabieg obcinania pazurów jest bardzo prosty. Pierwszy raz najlepiej wykonać go w asyście drugiej osoby, która będzie zabawiać pieska. Wówczas on nawet nie zauważy, że coś robimy przy jego łapkach. Najważniejsze, aby nie obciąć pazurków zbyt krótko, ponieważ będą krwawić i sprawiać pieskowi ból.
Obcinamy tylkę tę białą część, a więc nie unerwioną. Jeśli mamy obawy, najlepiej skracać pazury częściej, ale tylko o 1-2 mm. Wówczas nie narazimy pieska na przykre doznanie. Cążki do pazurów obsługuje się podobnie jak cążki do pielęgnacji ludzkich paznokci (działają na zasadzie nożyczek). Obcinamy pazurki przy każdej łapce pamiętając także o tych bocznych pazurach (łokciowych).
Ważnym jest, aby przyzwyczajać pieska do tego zabiegu. Należy pozwlić mu obwąchać obcinaczki, głaskać go w czasie obcinania i nie szarpać łapek. Po kilku zabiegach piesek oswoi się i będzie spokojnie poddawał sie obcinaniu. Najważniejszym jest, aby nie spowodować krwawienia. Jeśli jednak ono się nam przytrafi należy niezwłocznie opłukać krwawiącą łapę zimną wodą w celu obkurczenia naczyń krwionośnych. Następnie przykładamy gazik jałowy, aby zatamować krwawienie.