Spacer z chihuahua

Pieski rasy chihuahua, choć niewielkie (jest to najmniejsza rasa na świecie), uwielbiają spacery. Mimo, iż mają niewielkie łapki, z łatwością pokonują trasę 2-3 km.
Na dwór można wyprowadzać już szczeniaka, po zakończeniu okresu kwarantanny poszczepiennej (czyli pieska w wieku ok. 3,5 miesiąca). Jest on wówczas już odporny na choroby, a dodatkowo odrobaczony, a więc bezpiecznie może poznawać świat.
 
 
Psa zawsze wyprowadzamy w obroży z doczepioną adresówką (jeśli nam ucieknie, ktoś, kto go znajdzie, będzie mógł się z nami skontaktować). Od maleńkości należy pieska oswajać z obrożą i smyczą, aby nie bał się ich.
Pieski te łatwo nauczyć chodzenia przy nodze bez smyczy (najlepiej praktykować to w miejscach, gdzie nie ma innych ludzi i zwierząt). Jednak jeśli mieszkamy w mieście, pieska trzeba zawsze prowadzić na smyczy. Chihuahua są wesołe i zadziorne, a dodatkowo nie mają świadomości, że są MINI, dlatego należy uważać w trakcie ich zabaw z innymi zwierzętami (chihuahua bez problemu będzie zaczepiał psa dużo większego od siebie, a nawet chętnie go obszczeka).
W okresie chłodów (jesień, zima, wczesna wiosna) można pieskowi ubierać kubraczek, aby było mu cieplej. Ważne, aby był nieprzemakalny (w mokrym ubranku psu będzie zimniej, niż gdyby go nie miał). Jednak jeśli idziemy na spacer w chłodny, ale słoneczny dzień, a nasz piesek będzie miał szansę się wybiegać, to nie trzeba go ubierać. Ogrzeje się sam bawiąc się i biegając.
W czasie mrozów należy pamiętać o zabezpieczeniu łapek psa. Wstarcza do tego celu zwykła wazelina kosmetyczna (dostępna w każdej drogerii za parę złotych). Smarujemy nią opuszki psich łapek przed wyjściem z domu, a po powrocie myjemy łapki ciepłą wodą. Zabezpieczy to pieska przed szybkim przemoczeniem i przemarznięciem.
Jeśli jednak temperatura na dworze znacznie się obniży (do -7 stopni i więcej) najlepiej unikać długich spacerów. Chihuahua ma cienką wartwę tłuszczową, dlatego bardzo szybko przemarznie, a wychłodzenie organizmu może nawet doprowadzić do śmierci zwierzaka.
Latem z kolei na każdy spacer należy zabierać ze sobą wodę. Piesek będzie chciał się napić na pewno kilkukrotnie w czasie wycieczki. Nie należy dopuszczać do odwodnienia, ponieważ ono także może się nieszczęśliwie skończyć dla pieska.
Pamiętając o tych elementach i dbając o bezpieczeństwo naszego pupila, możemy wybierać się z nim na piesze wędrówki i długie spacery. Chihuahua uwielbia spędzać czas ze swoim Panem lub Panią, a najlepiej z całą rodziną. Jest wesołym towarzyszem zabaw, doskonale dogaduje się z dziećmi. Nie boi sie nowych wyzwań, dlatego chętnie spaceruje zarówno  po polnych drogach, lesie, polach, nad jeziorem czy morzem. Nie można mu tylko pozwalać na zbytnie szarżowanie. Spacer z chihuahua to naprawdę duża przyjemność.