Karmienie chihuahua

Niezwykle ważnym aspektem pielęgnacji każdego zwierzęcia jest jego karmienie. Chihuahua to jedna z najmniejszych ras psów na świecie, dlatego jego prawidłowe żywienie jest bardzo istotne.
Pieski te mają bardzo delikatny przewód pokarmowy, a więc pod żadnym pozorem nie powinno podawać się im resztek ze stołu, produktów wysoko przetworzonych (typu chipsy, chrupki) ani przyprawianych.
 
 
Chihuahua najlepiej karmić gotowymi karmami, które tworzą zbilansowane posiłki bogate w składniki odżywcze. Osobiście polecam karmy Royal Canin. Nie są one co prawda najtańsze (paczka 1.5 kg kosztuje ok. 40 zł), jednak zapewniają prawidłową dietę dla chihuahua. Poza tym piesek je naprawdę niewiele, a więc taka paczka wystarczy na kilka tygodni. Szczenię karmimy karmą oznaczoną "junior" dedykowaną dla psów chihuahua. Jednak może się zdażyć, że piesek 8-9 tygodniowy będzie miał problemy z jej gryzieniem. Dlatego kupując szczeniaka warto zaopatrzyć się także w karmę dla szczeniąt i matek karmiących Royal Canin Mini Starter (ziarenka karmy są bardzo malutkie, przez co nie będą sprawiły problemu z gryzieniem). Stopniowo należy łączyć karmę Mini z karmą dla Juniora, aby po kilkunastu dniach przejść tylko na karmę Junior. Dorosłego psa rasy chihuahua dokarmiamy karmą oznaczoną Adult. Przeznaczona jest dla psów powyżej 8 miesiąca życia. Od czasu do czasu można uzupełniać dietę naszego pieska karmami mokrymi puszkowanymi (przeznaczonymi dla poszczegolnych grup wiekowych). Nie należy tego robić jednak zbyt często, gdyż piesek może dostać biegunki. Każdy chihuahua powinien mieć stały dostęp do wody pitnej (może być to woda niezgazowana butelkowana albo przegotowana woda z kranu). Najlepiej, aby szczenię miało dostęp do karmy przez całą dobę. Natomiast powyżej 4 miesiąca życia najlepiej karmić chihuahua 4 razy dziennie. Dorosłego psa wystarczy nakarmić 3 razy dziennie. Szczególną uwagę należy zwracać na wagę pieska, aby nie doprowadzić do nadwagi, która obciąży układ kostny i krwionośny. Podczas karmienia chihuahua należy być przede wszystkim konsekwentnym. Nie należy rozpieszczać go karmiąc innymi posiłkami (zasmakje bowiem w innych pokarmach i nie będzie chciał jeść karmy!).