Mity o chihuahua

Chihuahua wydają się być bardzo kruche i delikatne. Dlatego wokół tej rasy narosło mnóstwo mitów.
 
 
Poniżej przedstawiam najczęściej pojawiające się opinie o chihuahua oraz mój komentarz do nich:
 
MIT 1: chihuahua są delikatne i kruche - okazuje się, że pieski te choć bardzo małe (często waga nie przekracza 2 kg), to są niezwykle wytrzymałe i energiczne. Co prawda uwielbiają wylegiwać się na kanapie, ale chętnie wybiorą się także na kilkukilometrowy spacer. Odnajdują się też w różnych warunkach (zarówno spacer po polnej drodze, piaszczystym terenie, czy zaroślach).
 
MIT 2: chihuahua często chorują - nieprawdą jest, że pieski te często chorują lub mają różne problemy zdrowotne. Jeśli otaczamy je właściwą opieką i odpowiednio karmimy, nie mają żadnych dolegliwości.
 
MIT 3. trzeba je ubierać - chihuahua rzeczywiście szybko marzną i zimą ubranko jest dla nich koniecznością (zwłaszcza w czasie mrozów). Jednak kiedy temperatura rośnie powyżej 5-6 stop. i nie ma wiatru, piesek może wyjść bez ubranka. Nie powinno się go ubierać też latem, ponieważ można doprowadzić do przegrzania organizmu.
 
MIT 4. jest złośliwy i szczekliwy - pieski te z racji niewielkich rozmiarów są rzeczywiście bardziej strachliwe niż osobniki większe. Jednak właściwa socjalizacja i wychowanie sprawia, że pies staje się wiernym towarzyszem. Uwielbiają towarzystwo człowieka i nie mają tendencji niszczycielskich. Potrafią się uczyć, wykonywać komendy i nie są złośliwe.
 
MIT 5: chihuahua jest pieskiem do torebki - oczywiście można przyzwyczaić chihuahua do noszenia w torebce, jeśli nie mamy na to ochoty, to nie ma takiej potrzeby. Pieski te lubią biegać, podskakiwać i poznawać otoczenie. Zupełnie nie ma potrzeby ciągłego noszenia ich na rękach, choć oczywiście można wychować je na "pieseczki na rączki".
 
MIT 6: chihuahua to tyran - jest to zupełna nieprawda. Takie zachowanie psa jest tylko i wyłącznie winą właściciela. Psu nie można pozwalać na wszytko. Odpowiednie wychowanie od szczenięctwa sprawi, że piesek będzie świetnym kompanem.
 
MIT 7: wolno się uczą - pieski te są bardzo pojętne. Szybko się uczą i zapamiętują. Tresura nie sprawia większych trudności, wymaga jedynie systematyczności.
 
MIT 8: jedzą jak ptaszek - chihuahua co prawda jedzą niewiele w porównaniu do dużych psów, ale w stosunku do ich masy zjadają całkiem sporo (zwłaszcza w szczenięctwie).
 
MIT 9: załatwiają się tylko do kuwety w domu - chihuahua bardzo łatwo można nauczyć załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na dworze. Nauka czystości trwa dosłownie 2-3 dni. Pieski szybko pojmują, że należy się załatwiać poza domem.