Chihuahua zimą

Pieski chihuahua należą do ras ciepłolubnych (pochodzi z Meksyku). Piesek ma cienką warstwę tłuszczową i delikatną sierść, a więc sam nie może się ogrzewać.
 
 
Dodatkowo jest niewielki, a więc jego tułów znajduje się nisko nad ziemią. Wszytko to oznacza, że piesek jest mało odporny na niskie temperatury, a mrozy są dla niego zabójcze.
Nie oznacza to jednak, że nie może zimą wychodzić na dwór czy krótki spacerek. Wręcz przeciwnie. Właściwie przygotowany do wyjścia chihuahua może swobodnie wybrać się na małą przechadzkę w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Trzeba go jednak odpowiednio przygotować:
  • wazelina na łapki - bardzo ważnym jest, aby zabezpieczyć łapki przed zimnem i mrozem (lub mokrym). Przed wyjściem nanosimy na opuszki grubą warstwę wazeliny kosmetycznej (można też kupić specjalną wazelinę dla psów w sklepie z artykułami dla zwierząt). Moim zdaniem wystarczająca jest ta kosmetyczna z drogerii. Po powrocie pamiętaj, aby opłukać łapki w ciepłej wodzie,

  • kubraczek - nieprzemakalne ubranko zabezpieczy brzuszek i grzbiet przed przemarznięciem i przemoczeniem. Ubranko nie ma być efektowne, powinno być funkcjonalne i wygodne,

  • spacer dostosowany do warunków atmosferycznych - jeśli jest bardzo zimno i do tego wieje wiatr, lepiej unikać długich wyjść. Najlepszą metodą oceny sytuacji jest obserwacja psa. Jeśli jest zaciekawiony, biega i ochoczo spaceruje, to nie ma potrzeby szybko kończyć przechadzkę. Jeśli jednak jest przykurczony, zatrzymuje się i patrzy na nas żalośnie, oznacza to, że chciałby już wrócić, bo przemarzł,

  • nie zabieraj chihuahua na spacer, gdy temperatura zacznie spadać znacznie poniżej zera. Lepiej, aby załatwił się wówczas na kuwetę. W tak niskiej temeraturze piesek nie będzie chciał zrobić nawet jednego kroku, będzie się trząsł i z pewnością się nie załatwi. Może tylko zachorowoć.

Zima jest porą roku, za którą chihuahua nie przepada. Zdecydowanie bardziej wolą lato. Jednak odpowiednio przygotowane do wyjścia i rozsądnie wyprowadzane, czerpią radość ze spaceru także w mroźny dzień.