Kąpiel chihuahua

Prędzej lub później każdy posiadacz chihuahua stanie przed koniecznością wykąpania swojego pupila. Pieski chihuahua krótkowłose mają sierść króciutką i delikatną w dotyku, dlatego kąpilel wystarczy zastosować raz na kilka tygodni.
 
 
Oczywiście doraźnie należy każdrorazowo po wyjściu na dwór umyć chihuahua łapki, zwłaszcza, kiedy są brudne i zabłocone. O tym, że piesek potrzebuje kąpieli zorientujemy się po jego zapachu oraz dotyku (sierść staje się szorstka i niezbyt przyjemna w dotyku). Pierwsza kąpiel jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa na postrzeganie przez chihuahua faktu kąpania się i to od niej zależy, czy będzie bał się faktu kąpania, czy nie. Woda musi być ciepła, ale nie gorąca. Pomieszczenie, w którym kąpiemy psiaka musi być ciepłe, podobnie jak miejsce, gdzie będzie potem dosychał. Do mycia stosujemy szampon dla psów krótkowłosych i delikatnych (zawsze rozcieńczamy go z wodą). W czasie kąpania pieska mówimy do niego i głaszczemy go, aby czuł się bezpiecznie. Pod żadnym pozorem nie wolno krzyczeć, nawet jeśli piesek będzie niespokojny. Starajmy się, aby kojarzył  kąpiel z zabawnym wydarzeniem a nie ze strachem.
Kąpiel zaczynamy od namoczenia sierści chihuahua uważając, aby nie zalać oczu ani uszek. Następnie namydlamy całego pieska szmponem, delikatnie spieniamy, a potem spłukujemy. Na koniec delikatnie myjemy wodą  oczka (które co jakiś czas także przemywamy specjalnym płynem do pielęgnacji oczu - wystarczy raz na 2-3 dni). Po kąpieli natychmiast zawijamy pieska w ręcznik i delikatnie osuszamy. Patyczkiem do uszu ostrożnie wycieramy wnętrze ucha.
Wykąpany chihuahua będzie się trząsł, dlatego po wytarciu ręcznikiem należy zawinąć go w kocyk. Kiedy poczuje ciepło, natychmiast zaśnie. Pod żadnym pozorem nie wyprowadzamy pieska po kąpieli na dwór. Dlatego kąpanie najlepiej zaplanować na wieczór po ostatnim spacerze.