Pielęgnacja chihuahua

Psy rasy chihuahua dzielą się na dwie odmiany - krótkowłosą i długowłosą. Obie wymagają specyficznej, choć niezbyt skomplikowanej pielęgnacji.
Pieski krótkowłose należy przede wszytkim co jakiś czas kąpać. Psy te są niewielkie, dlatego łatwo się kurzą i ich sierść przestaje być mięciutka i miła w dotyku.
 
 
Dlatego w zależności od stopnia zabrudzenia, pieska należy albo wykąpać (przy użyciu szamponu dla psów krótkowłosych w ciepłej wodzie) lub przetrzeć wilgotną szmatką, aby usunąć powierzchniowe zabrudzenie. Jesienno - zimową porą pieskom tym po każdym spacerze należy umyć łapki, aby spłukać błoto, a zimą sól drogową.
Psy długowłose należy częściej kąpać (używając szamponu dla psów długowłosych). Dobrze jest też co jakiś czas nakładać odżywkę, która ułatwi roczczesywanie. Każdego dnia należy je czesać, aby uniknąć skołtunienia (zwłaszcza przy uszach). Czeszemy pieska grzebieniem lub szczotką (ważne by nie miała plastikowych kulek na końcu zęba, ponieważ będzie szarpać pieska).
Ważnym jest, aby zarówno odmianie długowłosej, jak i krótkowłosej co kilka dni przemywać oczy preparatem do pielęgnacji oczu (nanosimy na wacik kosmetyczny i przecieramy). Czynność ta jest niezwykle istotna, ponieważ chihuahua ma wypułke, duże oczy, które łzawią na wietrze. Dodatkowo piesek jest niski i kurz unoszacy się nad zimią podrażnia mu oko.
Kolejnym elementem, o jakim należy pamiętać jest czyszczenie uszu. Chihuahua ma duże, sterczące uszy, w których zbiera się wydzielina i kurz. Dlatego co kilka dni należy je oczyszczać przy użyciu wacika, a w razie potrzeby patyczka kosmetycznego. Można wykorzystać w tym celu płyn do pielęgnacji uszu dla psów.
Kilka razy w miesiącu należy też kontrolować zęby psa (zwłaszcza tego starszego). Obserwujemy czy nie pojawia się krwawienie, kamień nazębny, opuchlizna, stany ropne itp. Dobrze jest co jakiś czas podawać psu przysmaki, których zadaniem jest czyszczenie zębów psa. Na rynku jest ich dostepna cała gama (różne preparaty, różne smaki i formy podawania), więc dostosujemy z łatwością coś dla naszego pupila.
Pamiętaj również o kontrolowaniu pazurów. Jeśli stają się zbyt długie, obietnij je zwykłymi cążkami do paznokci. Nie wolno ich obcinać zbyt mocno, ponieważ będą krwawić. Lebiej obciąć mniej a częściej, niż zbyt wiele i sprawić pieskowi ból.
Pielęgnacja chihuahua nie jest zatem skomplikowana i nie zajmuje wiele czasu. Ważnym jest, aby od pierwszego dnia w naszym domu przyzwyczajać go do opisanych wyżej zabiegów. Nie będą one wówczas dla pieska uciążliwe ani przerażające.