Rozczesywanie shih tzu

Codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym, który warto wykonywać regularnie, jest rozczesywanie. Zapobiega ono kołtunieniu włosa, jego plątaniu i filcowaniu. Zabieg ten dobrze jest wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia, a na pewno rano i wieczorem.
 

Ochrona włosa u shih tzu

Każdy, kto decyduje się na utrzymywanie shih tzu w długim włosie, musi pamiętać, że włos nie odżywiany stanie się matowy, łamliwy, puszący się. Dlatego aby nasz pupil wyglądał zawsze ładnie, należy pielęgnować jego włos. Oprócz regularnych kąpieli i używania odżywek, warto regenerować włos przy użyciu masek, olejów, lanolin itp. w zależności od kondycji włosa.
 

Przebarwienia u shih tzu

Wielu posiadaczy shih tzu - zwłaszcza jasno umaszczonych, boryka się z problemem przebrawień pod oczami i na psim pysku. Przebarwienia te najczęściej mają czerwonawą lub brunatną barwę. Zazwyczaj są wynikiem niedostatecznej pielęgnacji naszego pupila.
 

Przydatne akcesorja

Posiadając psa rasy shih tzu należy zgromadzić kilka przydatnych akcesorów, które ułatwią właściwą pielęgnację pupila.Ważnym jest, aby zwracać uwagę na solidność wykonania poszczególnych elementów wyposażenia psiego "kuferka", aby posłużyły nam przez długie miesiące i aby nie powodowały uszkodzenia psiego włosa.
 

Shih tzu - pies dla alergika

Powszechnie mówi się, że shih tzu (jak i inne psy posiadajace włos) nie powodują alergii u osób uczolonych na psią sierść. Warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej. Przede wszytkim należy zauważyć, że psi włos różni się strukturą od włosa ludzkiego.
 

Mity o shih tzu

 
Psy rasy shih tzu są niezwykle charakterystyczne. Ich długi włos, skrócona kufa i majestatyczny sposób bycia przyciągają uwagę. Jednak wogół tej rasy narosło także mnóstwo mitów, które często okazują się być zupełnie nieprawdziwe.
 

Zakup pieska

Decyzja o zakupie szczeniaka powinna zawsze być dobrze przemyślana. Mały piesek, choć słodki, szybko dorośnie i zmienią się jego wymagania. 
Trzeba pamiętać, że zależnie od rasy pies żyje od około 10 lat do około 20 lat.
 

Pierwsze chwile

Moment wyboru szczeniaka mamy już za sobą, przywozimy go do domu... Po pierwszych chwilach euforii stajemy przed dylematem jak zadbać o szczeniaka.Jest to kwestia problematczna zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz stały się właścicielem pieska. Okazuje się jednak, że opieka nad szczeniakiem nie jest szczególną filozofią.
 

Kąpiel shih tzu

Każdy posiadacz psa rasy shih tzu musi liczyć się z koniecznością kąpieli psa. Shih tzu mają długi i gęsty włos, który niestety łatwo się brudzi i kołtuni. Dlatego po każdym powrocie ze spaceru pies musi zostać rozczesany.Jednak samo czesanie okazuje się być niewystarczające i wówczas należy pieska wykąpać. Przed kąpielom należy go dokładnie rozczesać, aby uniknąć skołtunienia włosa.
 

Pielęgnacja łap

Cechą charakterystyczną psów rasy shih tzu jest długi włos. Wiąże się to z koniecznością pielęgnacji ich łap. Jest to niezbędne z uwagi na fakt, że przerastający włos między opuszkami łap może się filcować, zimą marznąć, a latem oklejać się różnego rodzaju paprochami, fragmentami roślin i błotem.
 

Spacer z psem

Każdy pies potrzebuje dziennej dawki spaceru, zwłaszcza, jeśli mieszka w mieszkaniu w boku. Shih tzu nie są pod tym względem wyjątkiem.Na pewno osoby dysponujące podwórkiem są pod tym wzgledem na uprzywilejowanej pozycji - mogą wypuścić pieska na podwórko w celu załatwienia jego potrzeb fizjologicznych.
 

Zalety rasy shih tzu

Shih tzu posiada szereg zalet, które sprawiają, że pieski te są lubiane i budzą powszechne zainteresowanie. Poniżej przedstawię listę pozytywnych cech charakterystycznych dla tej rasy, które mogą wpłynąć na decyzję o posiadaniu psa rasy shih tzu.
 

Shih tzu zimą

Psy rasy shih tzu doskonale znoszą warunki zimowe. Można by nawet powiedzieć, że to ich ulubiona pora roku. Chętnie bawią się w śniegu, nie boją się poślizgów na lodzie i nie straszne im niskie temperatury.
 

Wychowanie shih tzu

Każdy właściciel posiadający psa zastanawia się jak właściwie wychować swojego pupila. Co to oznacza? Prawidłowe wychowanie zwierzaka oznacza zapanowanie nad jego zachowaniem w taki sposób, aby pies nie stał się domowym terrorystą, nie przejawiał zachowań agresywnych oraz nie niszczył przedmiotów w mieszkaniu.