Wychowanie shih tzu

Każdy właściciel posiadający psa zastanawia się jak właściwie wychować swojego pupila. Co to oznacza? Prawidłowe wychowanie zwierzaka oznacza zapanowanie nad jego zachowaniem w taki sposób, aby pies nie stał się domowym terrorystą, nie przejawiał zachowań agresywnych oraz nie niszczył przedmiotów w mieszkaniu.
 
Tresurę należy rozpocząć z dniem pojawienia się pieska w naszym domu. W przeciwnym razie pewne zachowania zostaną utrwalone i trudno będzie je wyeliminować. Poniżej prezentuję kilka zasad, których warto się trzymać:
 1. Wyznacz zasady - nie pozwalaj psu na wszytko. To nie on jest Panem, więc nie on decyduje co będzie robił w danym momencie (np. obgryzał meble). Nie toleruj zachowań, które Ci nie odpowiadają (np. wchodzenie na kanapę).

 2. Nie bij - bicie nie jest metodą wychowawczą. Sprawi, że pies będzie się Ciebie bał, a strach nie oznacza szacunku.

 3. Nie ulegaj terroryzmowi - szczeniak shih tzu jest słodziaczkiem, wie jak zdobyć Twoje serce patrząc "szklanymi" oczkami. Jeśli zauważy, że to na Ciebie działa, szybko zacznie to wykorzystywać przeciwko Tobie (np. aby dostać coś ze stołu).

 4. Nie dokarmiaj resztkami ze stołu - pies nie może jeść potraw przeznaczonych dla ludzi. Sól i cukier mu szkodzą. Dlatego dla jego własnego dobra karm go jedzeniem dla zwierząt.

 5. Nie dawaj jedzenia ze swojego talerza - pies powinien jeść wtedy, kiedy Ty już skończysz. Ma swoją karmę. Ty nie wyjadasz mu z miski, on nie je z Twojego talerza. Ludzkie jedzenie mu szkodzi, ale smakuje. Raz dokarmiony nie pozwoli Ci już spokojnie zjeść. Poza tym będzie żebrał o jedzenie także u Twoich gości.

 6. Pies ma swoje miejsce - każdy zwierzak musi mieć swoje miejsce, najlepiej w ustronnym kącie, aby nikt mu tam nie przeszkadzał. Wystarczy najprostsze legowisko lub poduszka. Tam jest jego miejsce wypoczynku i wyciszenia.

 7. Nie pozwalaj na zachowanie agresywne - pies nie powinien gryźć Twoich gości, ujadać bez powodu i nie pozwalać się dotykać. Agresywne zwierzę może przysporzyć Ci problemu (np. pogryzie dziecko). Shih tzu są z natury spokojne i łagodne, więc nie rozbudzaj w nim zachowań niepożądanych.

 8. Toaleta jest na dworze - ucz psa załatwiania się na zewnątrz. Wystarczy trochę cierpliwości i wytrwałości, a po tygodniu Twój shih tzu będzie załatwiał się na dworze.

 9. Naucz kilku sztuczek - shih tzu jest pojętny, ale leniwy. Naucz go komendy "zostań", "siad", "stój". Sam nie wiesz jak bardzo staną się przydatne i pozwolą opanować zachowanie Twojego psa.

 10. Dotyk - oswój swojego shih tzu z dotykiem, łap go za uszy, łapy, zaglądaj do pyska. W ten sposób ćwiczysz zaufanie, a szczególnie przyda się to w czasie wizyty u weterynarza.

 11. Nie pozwalaj na gryzienie i niszczenie przedmiotów - szczenię lubi gryźć krzesła, kanty mebli czy obuwie. Kategorycznie mu tego zabraniaj. Szybko pojmie, że mu tego nie wolno. W zamian daj zabawki, które może swobodnie podgryzać (np. ze sznurka). Jeśli nie zareagujesz w porę, wychowasz niszczyciela.

Shih tzu są bardzo podatne na tresurę i wierne swojemu panu. Nie są agresywne, lubią pieszczoty i towarzystwo. Łatwo je ułożyć i zapanować nad ich zachowaniem. Należy jedynie być konsekwentnym, nie pozwalać na wszytko i nie ulegać ich "maślanym oczkom". Zyskujemy przyjaciela i wiernego towarzysza.