Shih tzu - pies dla alergika

Powszechnie mówi się, że shih tzu (jak i inne psy posiadajace włos) nie powodują alergii u osób uczolonych na psią sierść. Warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej. Przede wszytkim należy zauważyć, że psi włos różni się strukturą od włosa ludzkiego.
 
 
Nie są to włosy identyczne jak u ludzi. Dodatkowo alergenem bywa nie tylko sierść, ale i inne psie wydzieliny lub pasożyty bytujące na organizmie psa.
Czynnikiem alergizującym może być psia ślina, psie odchody czy inne wydzieliny. Potocznie jednak określa się je wszytkie mianem alergii na psią sierść. Dlatego podejmując decyzję o zakupie psa, warto skonsultować się z alergologiem celem wykonania dodatkowych badań.
Bywa, że osoby, u których stwierdza się niewielki stopień alergii na psią sierść, bez wykonania dodatkowych badań decyzują się na zakup pieska. Jeśli okarze się, że objawy alergiczne się wzmagają, warto takiego pieska regularnie obcinać (nie zapuszczać długiego włosa, bo osadza się na nim więcej kurzu niż na krótkim włosie), często kąpać, dbać o czystość jego łap  i okolic intymnych (alergia na psi mocz), regularnie myć psu zęby. Zabiegi te powinny zminimalizować objawy alergiczne.