Przebarwienia u shih tzu

Wielu posiadaczy shih tzu - zwłaszcza jasno umaszczonych, boryka się z problemem przebrawień pod oczami i na psim pysku. Przebarwienia te najczęściej mają czerwonawą lub brunatną barwę. Zazwyczaj są wynikiem niedostatecznej pielęgnacji naszego pupila.
 
 
Przede wszytkim pamiętać trzeba o tym, by ograniczać naszemu pieskowi dostęp do mokrej karny, która oblepia włos i powoduje jego brunatnienie. Jeśli jednak decydujemy się na podanie mokrego jedzenia, natychmiast po zakończeniu należy pieskowi umyć pyszczek i wysuszyć. Długie wąsy dobrze jest związywać, aby nie ulegały zabrudzeniu i zniszczeniu w zabawie.
Oczy należy przemywać codziennie (najlepiej kilka razy dziennie) usuwając zalegającą wydzielinę, łzy i inne zabrudzenia. Włos wokół oka powinien być osuszany kikukrotnie w ciągu dnia (przy użyciu chusteczki higienicznej, ligniny itp). W przypadku obfitego łzawienia oka, dobrze jest stosować środki łagodzące i ograniczajace łzawienie, a przy okazji wybielające włos (np. show tech no more tears).
Jeśli jednak pojawią się przebarwienia, warto maskować je na większe wyjścia przy użyciu kred, talków, patyczków barwiących, kremów itp. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które wysycają kolor i maskują jego niedoskonałości. Szukać ich należy w sklepach z profesjonalnymi kosmetykami groomerskimi i kosmetykami wystawowymi dla psów. W ofercie mają je firmy takie jak Show Tech, Bio-Groom, Chris Christensen, Pure Paws.
Pamiętać trzeba także o tym, by białe pyski myć szamponami wybielajacymi dla psów białowłosych. Szampony te mają najczęściej niebieski odcień i nadają perłowy blask psiej sierści (np. firm K9, KW, 1 All System). Regularne stosowanie zdecydowanie poprawi wygląd naszego psa.