Przygotowanie domu

Decydując się na zakup szczenięcia - niezależnie od jego rasy - należy przygotować nasze mieszkanie na jego przybycie.
 

Kosmetyki dla psów

Na rynku istnieje wiele produktów do pielęgnacji psów - od bardzo tanich, do tych o niezwykle wysokich cenach. Spotyka się produkty dla psów szorstkowłosych, krótkowłosych, długowłosych, białych, miedzianych, czarnych, z prostym czy kręconym włosem. Wybór tych kosmetyków należy dostosować do rasy psa, jego włosa i problemów, jakie stwarza ten włos.
 

Ciąża urojona u suki

Niezwykle powszechnym zjawiskiem u suk niewysterylizowanych jest ciąża urojona. Nie jest to choroba, a zjawisko fizjologiczne (zostało wykształcone w toku ewolucji, kiedy to jeśli zginęła matka szczeniąt, inna suka mogła przejąć opiekę nad nimi i wykarmić je, zaczynał  u niej działać instynkt macierzyński). Sytuacja taka pojawia się, gdy suka nie została zapłodniona, a jej instynkt działa i podpowiada jej, że powinna mieć teraz dzieci (warunki w domu są dobre, nie marznie, nie głoduje, więc myśli, że to czas na dziecko).
 

Jak wybrać psiego fryzjera

Wybór psiego fryzjera często dostarcza wielu trudności. W niniejszym artykule wskażę kilka zasad, którymi warto się kierować. Dzięki temu unikniemy przykrych doświadczeń po odbiorze naszego pupila od fachowca, który nazywa siebie groomerem.
 

Wybór imienia dla psa

 
Wybór imienia dla psa, choć wydaje się być sprawa prostą, wielu osobom nastręcza pewne trudności. Dlatego prezentuję kilka zasad, których warto przestrzegać wybierając imię dla naszego pupila.
 

Pies boi się weterynarza

Wielu właścicieli psów miewa problem z faktem, że ich pies boi się weterynarza. Często ma to związek z przykrymi doświadczeniami (np. zabiegi, operacje), nieprzyjemnym zapachem w gabinecie lub złym nastawieniem właściciela (ciągnie psa na siłę, denerwuje się, bije). Przede wszytkim pamiętać trzeba, by nie rezygnować z regularnych szczepień zwierzęcia dlatego, że pies zachowuje się nie tak jak tego byśmy sobie życzyli.

Biegunka u psa

Niezwykle niebezpiecznym schorzeniem u psa jest  biegunka. O ile trwa ona nie dłużej niż 1 dzień, to nie powoduje żadnego zagrożenia. O tyle przewlekłe rozwolnienie może doprowadzić do osłabienia organizmu i nawet śmierci. Biegunki zdarzają się psom dość często. Zazwyczaj są wynikiem zjedzenia czegoś nieświeżego lub czegoś nowego (czego pies dotychczas nie jadł).
 

Dobór szamponu

Wiele osób zastanawia się, jak dobrać szampon dla swojego pupila. Zadanie nie jest łatwe biorąc pod uwagę ilość produktów dostępnych na rynku. Ponieważ wiele osób pyta o to, czym się kierować, pojawił się pomysł na mini poradnik.
 

Przepuklina u psa

Przepuklina jest uwypukleniem otrzewnej. Jest to wada powłok brzusznych. Luka w tych powłokach powoduje, że rąbek jelita wydostaje się pod powłoki skórne i widoczny jest jako guzek w okolicy pępka. Najczęściej występuje u szczeniąt, ale bywa, że pojawia się także u psów dorosłych.
 

Suplementy diety

Pies, podobnie jak człowiek, może mieć problem z niedoborem witamin. Pojawia się wówczas swędzenie skóry psa, wypadanie sierści, drapanie się itp. Pies może być ospały i zmęczony. Oznacza to, że dieta, którą mu serwujemy jest niedostateczna. Czasem także podawanie wysokiej jakości karmy dedykowanej do danej rasy okazuje się być niewystarczające.
 

Obroża czy szelki

Kupując  psa prędzej lub później staniemy przed dylematem - czy wyprowadzać psa w szelkach czy też w obroży.Obie formy wydają się być dobre, jednak pieski rasy shih tzu i chihuahua z uwagi na warunki anatomiczne (wystająca i rozbudowana klatka piersiowa) powinny być wyprowadzane w szelkach. Zakładając pieskowi obroże narażamy go na "podduszanie".
 

Kuweta

Kuweta, czyli domowa toaleta dla psa jest bardzo prostym "urządzeniem", które jest niezastąpiene w sytuacji, gdy posiadamy małego pieska. Przydaje się ona zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy szczeniak nie może wychodzić na dwór (z uwagi na mrozy lub okres kwarantanny). Przyda się także w sytuacji, kiedy nie możemy (lub nie chcemy) wyprowadzić go nocą na "siku". Bardzo często wykorzystywana jest także do nauczenia szczeniaka czystości.
 

Zjadanie odchodów

Bardzo poważnym problemem zwłaszcza u szczeniaków jest zjadanie przez nich odchodów (własnych lub znalezionych na spacerze). Jest to niezwykle niebezpieczne szczególnie u szczeniąt lub psów nieregularnie odrobaczanych.
 

Adresówka

Bardzo ważnym jest, aby każdy pies posiadał adresówkę. Jest to informacja o psie i danych jego właściciela. Przybiera najczęściej formę tabliczki znamionowej lub przywieszki z wygrawerowanymi danymi.
 

Szczepienia i odrobaczanie

Bardzo ważnym elementem opieki nad psem jest jego szczepienie i odrobaczanie. Oba zabiegi należy wykonywać regularnie. Gwarantują one zdrowie naszemu zwierzakowi, a nam pewność i bezpieczeństwo przebywania z nim.
 

Wypadanie zębów

Psy, podobnie jak ludzie, na pewnym etapie swojego życia tracą zęby mleczne na rzecz zębów stałych. Tak samo dzieje się w przypadku szczeniąt. W okresie dorastania - około 5-6 miesiąca życia, tracą one zęby.
 

Sposób na cieczkę

Każdy właściciel suki co pół roku staje przed dylematem jak przetrwać okres rui. Jest to czas, kiedy suka jest pobudzona, mniej posłuszna i niespokojna. Cieczka pojawia się co około pół roku i trwa około 3 tygodni (okres ten może być różny w zależności od rasy psa).