Sposób na cieczkę

Każdy właściciel suki co pół roku staje przed dylematem jak przetrwać okres rui. Jest to czas, kiedy suka jest pobudzona, mniej posłuszna i niespokojna. Cieczka pojawia się co około pół roku i trwa około 3 tygodni (okres ten może być różny w zależności od rasy psa).
 
Suka jest płodna między 9 a 14 dniem cieczki. Wówczas w sposób szczególny jest zainteresowana samcami, nastawia się do nich tyłem i odchyla ogon na bok. Pierwsza cieczka pojawia się około 6-7 miesiąca życia suki. W tym czasie nie można dopuścić do jej krycia, gdyż organizm suki jest zbyt młody na ciążę. Na ogół też tak młoda suka unika psów, przysiada i ucieka przed nimi.
Aby bezpieczenie przetrwać okres rui należy przede wszsytkim pilnować suki. Wyprowadzać ją zawsze na smyczy, najlepiej w miejsca, gdzie nie ma swobodnie biegających psów. W okresie tym suka wydziela specyficzny zapach mający na celu zwabienie samców, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny spray niwelujący ten zapach (do kupienia w sklepach zoologicznych). Spray rozpylamy w okolice ogona i sromu na pół godziny przed wyjściem na spacer. Dobrze jest też podawać tabletki z chlorofilem, które osłabiają wydzielanie tej woni.
Ważnym też jest zaopatrzenie się w majtki dla suki, które uchronią przed zabrudzeniem mieszkanie. Majtki te posiadają miejsce na wkładkę lub podpaskę oraz otwór na ogon. W pasie mają gumkę lub troczek, przez co nie osuwają się. Suki rasy shih tzu mają spokojne usposobienie, są pokorne i uległe, dlatego łatwo przyzwyczaić je do noszenia takich majtek i nie protestują w momencie ich ubierania.
Oczywiście najlepszym sposobem na uchronienie suki przed niechcianą ciążą jest sterylizacja. Jeśli więc posiadamy suczkę, która jest domowym pupilem i nie posiada uprawnień hodowlanych, warto jest zastanowić się nad takim zabiegiem. Wówczas kwestia cieczki przestanie być problemowa.
Jeśli jednak zdarzy nam się nieporządane krycie (np. suka ucieknie podczas spaceru, na podwórko wkradnie się obcy pies) w ciągu 2 dni można podać zastrzyk hormonalny, który niedopuści do ciąży. W takich sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się  z weterynarzem.
Innym sposobem regulacji cieczki jest podawanie zastrzyków hormonalnych (również tylko pod nadzorem weterynarza). Zastrzyk taki podaje się co pół roku. Powoduje on zatrzymanie cieczki i chroni suke przed ciążą.