Szczepienia i odrobaczanie

Bardzo ważnym elementem opieki nad psem jest jego szczepienie i odrobaczanie. Oba zabiegi należy wykonywać regularnie. Gwarantują one zdrowie naszemu zwierzakowi, a nam pewność i bezpieczeństwo przebywania z nim.
 
 
Każdego psa należy OBOWIĄZKOWO co roku szczepić przeciwko wściekliźnie. Dotyczy to nie tylko zwierząt rasowych, ale i kundelków. Szczepienie to chroni zarówno naszego pupila, jak i nas samych przed tą groźną chorobą.
Istotne jest także szczepienie na choroby odzwierzęce, na które zapaść może nasz piesek. Jednak coraz częściej weterynarz szczepi jednym szczepieniem zarówno na wściekliznę, jak i na te choroby. Zabieg należy powtarzać co roku.
Bardzo ważnym jest także regularne odrobaczanie psa (szczególnie dlatego, że pies lubi polizać coś zdechłego, zjeść coś starego, a bawiąc się z innymi psami też może się od nich zarazić). Zabieg ten możemy wykonać sami w domu podając psu lek. Tabletkę kupujemy w przychodni weterynaryjnej (koszt ok. 6 zł). Aby właściwie dobrać dawkę leku musimy znać wagę psa. Wówczas lekarz doradzi ile leku podać (w przypadku małego pieska wystarcza często połówka tabletki, a w przypadku dużych psów może być nawet kilka tabletek). Odrobaczanie wykonujemy regularnie co 3 miesiące ( w przypadku dorosłych psów przebywających większość czasu w domu wystarcza raz na 4 miesiące).
Poniżej prezentuję harmonogram szczepień i odrobaczeń dla psów:
  • pierwsze odrobaczenie koło 3 tygodnia życia (w razie potrzeby - zauważymy, że z kałem wyszły robaki, powtórzyć po 2 tygodniach),

  • drugie odrobacznie około 8 tygodnia życia (jeśli z kałem wyjdą robaki, powtórzyć po 2 tygodniach),

  • kolejne odrobaczenia co 3 miesiące,

  • pierwsze szczepienie około 6 tygodnia (na choroby odzwierzęce - do tego czasu piesek nie powinien wychodzić na dwór),

  • kolejne szczepienie koło 2 miesiąca życia,

  • kolejne około 3 miesiąca,

  • koło 4 miesiąca szczepienie na wściekliznę,

  • następnie powtarzać szczepienie na wściekliznę i choroby odzwierzęce co roku.

Należy także pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków, które ochronią naszego zwierzaka przed pchłami i kleszczami.