Zjadanie odchodów

Bardzo poważnym problemem zwłaszcza u szczeniaków jest zjadanie przez nich odchodów (własnych lub znalezionych na spacerze). Jest to niezwykle niebezpieczne szczególnie u szczeniąt lub psów nieregularnie odrobaczanych.
 
 
Nie wiemy bowiem na co był chory zwierzak, który kupę pozostawił. Dlatego widząc, że nasz piesek zasmakował w odchodach należy natychmiast zadziałać.
Zjadanie kup wynika na ogół z dwóch faktów - piesekowi brakuje wiatamin lub po prostu się nudzi. Nie można dopuścić do utrwalenia się takich zachowań (jeśli nie będziemy reagować, po kilku miesiącach kupy staną się przysmakiem dla naszego psa). Przede wszystkim trzeba zaobserwować, kiedy piesek podjada odchody. Jeśli chodzimy na spacer ciągle tą samą drogą, nie wymyślamy mu zabaw i jest po prostu znudzony, może zdarzyć się, że zacznie on traktować kupy jak atrakcje i smakołyki (musi przecież je wywęszyć, odszukać i po kryjomu zjeść. Dla niego będzie to zabawą). Dlatego na początku należy spróbować uatrakcyjnić spacery. Wybierzmy inną trasę, zabierzmy piłeczkę, rzucajmy kijki, karzmy pieskowi wskakiwać na różne przeszkody. Wtedy zauważymy, czy nadal próbuje jeść kupy. Jeśli nie, może to oznaczać, że zjadanie odchodów było formą zabicia nudy.
Jeśli jednak piesek mimo uatrakcyjnienia wycieczki nadal będzie konsumował odchody, należy zaopatrzyć się w witaminy, np. Dolfos Junior (u weterynarza, koszt około 12-15 zł). Dawkowanie opisane jest na opakowaniu (zależy od wagi psa). Kurację należy utrzymywać przez kilka tygodni. Jeśli po około 2 tygodniach problem nie ustępuje należy udac się do weterynarza.
Ważnym sposobem i bardzo łatwym do wykonania mającym spowodować odbudowę flory bakteryjnej w jelitach jest podawanie pieskowi żwaczy wołowych (suszonych) po posiłku jako przekąskę. Ostrzegam, że mają nieprzyjemny zapach, ale kilka porcji może pomóc rozwiązać problem. Suszone żwacze są dostępne w każdym sklepie zoologicznym (cena ok. 10-15 zł za paczkę).
Należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu naszego zwierzaka (raz na 3 miesiące). Wówczas będziemy mieli pewność, że nawet jeśli nasz piesek zjadł jakąś kupę, to unikniemy zarażenia się od niego pasożytami.
Muszę też zaznaczyć, że szczenne suki zjadają odchody swoich dzieci. Jest to ich naturalne zachowanie, ponieważ w ten sposób oczyszczają "gniazdo". Nie należy im tego zabraniać. Jednak warto wspomagać ją w tym sprzątaniu poprzez usuwanie odchodów, pranie kocyka, na którym przebywają szczeniaki. Dodatkowo sprawi to, że w mieszkaniu nie będzie utrzymywał się zapach odchodów.