Kuweta

Kuweta, czyli domowa toaleta dla psa jest bardzo prostym "urządzeniem", które jest niezastąpiene w sytuacji, gdy posiadamy małego pieska. Przydaje się ona zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy szczeniak nie może wychodzić na dwór (z uwagi na mrozy lub okres kwarantanny). Przyda się także w sytuacji, kiedy nie możemy (lub nie chcemy) wyprowadzić go nocą na "siku". Bardzo często wykorzystywana jest także do nauczenia szczeniaka czystości.
 
 
Kuweta ma postać prostokąta ze ściąganą ramką mocującą matę. Maty są wymienne, podszyte ceratką. Warstwa wierzchnia jest ligninką chłonącą wodę. Bardzo ważnym jest, aby dobrać wielkość kuwety do gabarytów psa (dla chihuahua wystarcza wielkość M - medium). Piesek musi mieć możliwość swobodnie się obrócić, powęszyć i załatwić. Dobrze, aby na jednej zamocowanej macie do kuwety piesek mógł wysikać się kilukrotnie. Jedna mata wystarcza na około 5-6 załatwień. Maty są nieprzemakalne, pochłaniają także wilgoć i zapach.
Tresura pieska do załatwiania się w kuwetce jest bardzo łatwa, ale wymaga cierpliwości i sumienności. Za każdym razem, kiedy zauważamy, że szczeniak szuka miejsca na załatwienie się lub przykuca, aby się wysikać, podprowadzamy go delikatnie na kuwetkę i czekamy, aż się załatwi. Piesek początkowo będzie próbowal z niej uciec (na pewno przyjemniej załatwić mu się do legowiska, na poduszkę lub dywan). Dlatego trzeba go przypilnować do momentu aż się wysika (może to potrwać kilka minut). Następnie chwalimy pieska, aby zapamiętał sobie, że tego od niego oczekujemy. Zanim zrozumie o co nam chodzi może minąć nawet kilkanaście dni. Jednak warto być cierpliwym, gdyż uchroni to nasze mieszkanie przed zasikaniem.
Warto dodać, że przyuczenie do załatwiania się na kuwetę nie wyklucza późniejszej nauki czystości na dworze. Pies zdecydowanie bardziej woli świeże powietrze oraz trawkę i szybko zapamieta, że sika się na dworze (wystarcza kilka wyprowadzeń).
Kuwetę należy ustawić w miejscu, które jest niejako w ukryciu (np. w rogu, zakątku mieszkania). Chodzi o to, aby piesek miał tam chwilę spokoju, mógł się tam schronić i spokojnie załatwić.