Suplementy diety

Pies, podobnie jak człowiek, może mieć problem z niedoborem witamin. Pojawia się wówczas swędzenie skóry psa, wypadanie sierści, drapanie się itp. Pies może być ospały i zmęczony. Oznacza to, że dieta, którą mu serwujemy jest niedostateczna. Czasem także podawanie wysokiej jakości karmy dedykowanej do danej rasy okazuje się być niewystarczające.
 
 
Dlatego warto w takiej sytuacji zdecydować sie na podawanie suplementów. Są one bogate w witaminy i minerały, a także kwasy omega 3 itd. Kuracja trwa zazwyczaj około 2 miesięcy i po tym czasie dolegliwości ustępują. Braki w organizmie zwierzęcia uzupełniają się, a tym samym poprawia się kondycja psa.
Ceny suplementów sa różne - od kilku do kilkudziesięciu zł. Zakupić je można w przychodni weterynaryjnej, w sklepach zoologicznych, a także w internecie. Warto wcześniej zapoznać się ze składem danego środka. Dobrze jest konsultować podawanie takich środków z weterynarzem. Zwłaszcza, jeśli nie znamy źródła problemu naszego zwierzęcia.
 
Do środków powszechnie stosowanych i używanych przeze mnie zaliczyć można trzy podstawowe:
  • dolvit (beta karoten i biotyna forte) - preparat zalecany dla psów długowłosych. Poprawia kolor pokrywy włosowej i jakość sierści. Zapobiega łamaniu się włosa. Należy stosować także u suk po ciąży i okresie karmienia;
  • dolfos jubior - preparat zawiera zestaw witamin i mikroelementów, które uzupełniają niedobory tych składników. Dedykowane są szczególnie dla szczeniąt, które są na etapie szybkiego wzrostu (między 3 a 7 miesiącem życia). Wspomagają rozwój i gwarantują prawidłowe ukształtowanie układu szkieletowego;
  • gammolen - preparat zawierający oleje i przeciwutleniacze, a także kwasy tłuszczowe. Wpływa na poprawę okrywy włosowej u psów długowłosych (także kotów). Poprawia kolor. Usuwa problem przedłużającego się linienia. Dodatkowo psy go uwielbiają - traktują jak smakołyk.