Przepuklina u psa

Przepuklina jest uwypukleniem otrzewnej. Jest to wada powłok brzusznych. Luka w tych powłokach powoduje, że rąbek jelita wydostaje się pod powłoki skórne i widoczny jest jako guzek w okolicy pępka. Najczęściej występuje u szczeniąt, ale bywa, że pojawia się także u psów dorosłych.
 
 
Najczęściej wchłania się ona samoczynnie, jednak niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na zszyciu powłok brzusznych.
U szczeniąt miejsce, gdzie pojawiła się przepuklina należy otaczać pewną troską. Przde wszystkim masować ruchami z góry do dołu kładąc psa na grzbiecie. Często regularny masaż prowadzi do całkowitego wchłonięcia się przepukliny. Nie powinno się pieska podnosić biorąc pod pachy, trzeba unosić go podtrzymując brzuszek.  Zabawy także nie powinny powodować naciągania powłok brzusznych.
U dorosłych psów powłoki brzuszne są na tyle silne, że przepuklina nie stanowi żadnego zagrożenia dla zwierzęcia, a ma jedynie aspekt estetyczny. Najczęściej u takich zwierząt się jej nie operuje.
Pamiętać trzeba, że przepuklina o średnicy do 1 cm najczęściej uważana jest za niewielką i masaż bywa tutaj zupełnie wystarczający. Przepukliny powyżej 1 cm średnicy uważane są za duże i wymagające interwencji chirurgicznej.
Warto dodać, że nie powinno się uzależniać kupna szczenięcia od obecności przepukliny. Schorzenie to zupełnie nie przeszkadza pieskowi w normalnym funkcjonowaniu. Z pieskiem tym można się bawić, zabierać na spacery, jest on pełnowartościowym zwierzęciem.
 
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay