Kosmetyki dla psów

Na rynku istnieje wiele produktów do pielęgnacji psów - od bardzo tanich, do tych o niezwykle wysokich cenach. Spotyka się produkty dla psów szorstkowłosych, krótkowłosych, długowłosych, białych, miedzianych, czarnych, z prostym czy kręconym włosem. Wybór tych kosmetyków należy dostosować do rasy psa, jego włosa i problemów, jakie stwarza ten włos.
 
 
Zdecydowanie odradzam kupowanie kosmetyków dla psów w hipermarketach. Radzę też odrzucić te najtańsze (zwłaszcza jeśli chodzi o psy długowłose). Spowodują one kołtunienie sierści, stanie się matowa i łamliwa, a my będziemy mieć problemy z rozczesaniem naszego pupila.
Zdecydowanie polecam kupowanie kosmetyków w sklepach internetowych. Jest ich tam zdecydowanie więcej (większy wybór), jak i można kupić je w niższych cenach. Warto przetestować kilku producentów, aby wybrać tego, którego produkty najlepiej odpowiadają potrzebom naszego psa. Jeśli piesek ma być wystawowy, należy pamiętać o tym, by zawsze kupować kosmetyki bardzo dobrej jakości, ale i stworzyć bazę kosmetyków wystawowych (lekiery, żele utrwalające, nabłyszczacze, strukturyzatory, spraye antystatyczne itd). Zdecydowanie odradzam używanie kosmetyków dla ludzi, gdyż mają one inne pH niż skóra zwierzęcia (włos po nich stanie się matowy).
 
Do absolutnego minimum, jeśli chodzi o psie kosmetyki należy zaliczyć:
  • szampon do kąpieli,
  • odżywkę (dobrze, jeśli będzie do spłukiwania),
  • spray ułatwiający rozczesywanie (dla psów długowłosych),
  • płyn do przemywania oczu (dodatkowo usuwający przebarwienia dla psów z jasnym włosem w okolicy oka),
  • spray antystatyczny (dla psów długowłosych),
  • płyn do czyszenia uszu (dla psów z opadającymi uszami).